در باب تقارن چهلمین سالگشت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

(نقل به مضمون) کسی از محضر آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب پرسیده بود که چطور است که شما هر سال در هر دو ایام فاطمیه و به مدت چند شب مراسم عزاداری برپا میکنید؟

ایشان پاسخ داده بودند: من با توسل به ساحت آن حضرت در این ایام مقدرات یکساله این نظام و انقلاب و دفع شر دشمنان را طلب میکنم.

و اینک این انقلاب با همه فراز و نشیبهایش چهل ساله شده است و این اتفاق مقارن با ایام شهادت مادر ولایت حضرت زهرا (س) است که خود بزرگ حامی و پرورنده این انقلاب است.

با مقایسه انقلاب اسلامی با سایر انقلابهای معاصر نظیر انقلاب کبیر فرانسه یا انقلاب اکتبر۱۹۱۷ روسیه در میابیم که دوام یک انقلاب و قبل از آن شروع یک انقلاب ناشی از انقلابهایی است که در درون انقلابیون به وجود می آید. در واقع آنچه در برون و عالم واقع اجتماعی اتفاق میافتد برآیند انقلابهایی است که در ضمیر تک تک انقلابیون جریان دارد. نمودار دوام و بقاء یک انقلاب نیز دقیقا ناشی از حدود و عمق این اتقلابهای درونی است. برای مثال جامعه روسیه در سالهای قبل از انقلاب اکتبر به شدت تحت ستم حکومت تزاری بود و این منجر به بروز آرمانهای عدالتخواهانه در درون انقلابیون می­شد اما عدالت تنها آرمان انقلابیون بود و پیروزی انقلاب در عالم بیرونی منجر به برقراری حکومت سوسیالیستی با انگیزه های شدید عدالت اقتصادی شد. امروز اگر مشاهده میکنیم که این شیوه حکومت به زباله دان تاریخ رفته است ناشی از همان عمق کم و سطحی بودن انقلابهای درونی انقلابیون آن است. وجه تمایز اصلی و راز ماندگاری انقلاب اسلامی ایران نیز دقیقا مربوط به همین عمق و حدود انقلابهای درونی انقلابیون بوده است. انقلاب اسلامی قبل از اینکه در عالم بیرونی به پیروزی رسیده باشد در قلوب انقلابیون تحول اساسی ایجاد کرد. اما عمق و حدود این انقلاب درونی بسیار عمیقتر از همه انقلابهای معاصر بوده است. اساس این تحول نه عدالتخواهی صرف و نه انگیزه های اقتصادی و سیاسی صرف بوده است بلکه بازگشت به اصل دین و کلمه الله بوده است. این جنس تحول را شاید بتوان تنها با جامعه مدینه در هنگام هجرت پیامبر مقایسه کرد که آن خود نیز ناشی از تحولی درونی در مردمان آن زمان یثرب بود.

 


برچسب ها برچسب ها :
نویسنده : نویسنده :admin  دیدگاه ها : دیدگاه ها : 0    تاریخ : تاریخ :بهمن ۲۱, ۱۳۹۷

پاسخ دهید

نوشته های اخیر


تمامی حقوق برای ستاد بزرگداشت یاد و خاطره شهدای چاه شرف محفوظ می باشد .

ترجمه شده توسط : ماندگار وب